Mióta rendszeresen használom a tökmagot, valamint az abból készített tökmagolajat mindig meglepődök, hogy mennyire sokoldalú és finom alapanyagról van szó. A legutóbbi alkalom viszont minden várakozásomat felülmúlta. Hihetetlen, hogy piskótát tudtam vele készíteni, ami elképesztő finom is lett.
A tökmagot lisztté is lehet őrölni, vagy kész tökmaglisztet is lehet venni. Ebben az esetben a mag darálásakor a végeredmény nem lesz olajos massza, mint például a mandula esetében. Mindössze egy bikaerős robotgép kell, ami nem csak úgy maszatol a maggal, hanem hipp-hopp le is darálja.
Hozzávalók:
5 egész tojás
70 g tökmagliszt
30 g rizsliszt
6 g sütőpor
80 g cukornak megfelelő édesítő (én persze mindig kevesebbet teszek, mint amit a recept ír) 4x erősségű édesítőből 15 g-ot használtam
150-200 g sárgabaracklekvár a töltéshez
Elkészítése:
A sütőt előmelegítem 180 fokra.
A tojásokat szétválasztom, majd az édesítő felével a tojás fehérjét kemény habbá verem. A tojássárgáját az édesítő másik felével habosra keverem, majd a habhoz keverem. Óvatos, nagy körkörös mozdulatokkal, hogy a habot nehogy összetörjem.
A rizslisztet és a tökmaglisztet összekeverem, hozzáadom a sütőport is, majd apránként a habhoz keverem.
A tésztát sütőpapírral kibélelt tepsibe öntöm, ehhez nagy méretű tepsit használtam … cm.
8-10 perc alatt készre sütöm. Most jön a nagy mutatvány, ugyanis a piskótát még melegen kell feltekerni, hogy aztán betöltve is szépen álljon.
Egy nedves konyharuhával letakarom 5 percre a tepsit, majd feltekerem a piskótát és állni hagyom 10 percig. Majd kitekerem, végül betöltöm a lekvárral, feltekerem és készen is van.
Táraláskor meghintem édesítővel, majd durvára tört tökmaggal megszórom.
A kérdés csak az, hogy mitől lett csíkos a piskóta?
Ez egy jó kérdés, én is kicsit elgondolkoztam. És rá is jöttem, hogy sütéskor a piskóta kicsit összébb húzódott és így alakult ki a kicsit összeráncolódott papírban ez a csíkozott szerkezet. Nekem tetszik mindenesetre.
* A cikket a Vidék Szíve tökmag gyártója támogatta.